Strona główna » Przydatne informacje » Czy kredyt studencki to dobry pomysł na start?

Czy kredyt studencki to dobry pomysł na start?

Kredyt studencki możesz zaciągnąć w dowolnym momencie, będąc na wyższej uczelni. Oprocentowanie kredytu dla studentów zasługuje na uwagę. Podobnie jak to, że kredyt studencki na mieszkanie to doskonały pomysł na start. Uzyskaną kwotę kredytu możesz przeznaczyć na dowolny cel. Warunki przyznania kredytu są proste i niewygórowane, więc warto poznać szczegóły, jeśli już studiujesz, bądź gdy masz taki zamiar.

Kredyt studencki – oprocentowanie

Biorąc pod uwagę możliwość skorzystania z finansowania, zwróć uwagę na kredyt studencki – oprocentowanie tego produktu finansowego jest wyjątkowo korzystne w zestawieniu z innymi rodzajami kredytów, jakie są dostępne na rynku. Oprocentowanie kredytu dla studenta to tylko 0,875%, a średnie oprocentowanie kredytu konsumpcyjnego wynosi między 15-20%. Sam więc możesz przyznać, że otrzymane wsparcie finansowe dla studenta jest praktycznie darmowe, jeśli chodzi o to, jak bank może się wzbogacić, udzielając kredytu dla studenta.

Przeglądając oferty banków przekonasz się, że koszty związane z udzieleniem tego kredytu są niewielkie i przedstawiają się następująco:

Koszty związane z udzieleniem kredytu dla studenta w jednym z banków

– za rozpatrzenie wniosku nic nie zapłacisz (jeśli prowadzisz Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w tym banku lub otworzysz go w dniu, w którym podpiszesz umowę o przyznanie kredytu studenckiego),
– 2% prowizji od otrzymywanego co miesiąc przelewu (jeśli posiadasz Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w PKO).

Kredyt studencki – warunki przyznania

Jesteś zainteresowany? W takim razie weź pod uwagę warunki przyznania kredytu studenckiego, które trzeba spełnić, by móc liczyć na otrzymanie takiego finansowania. Przede wszystkim musisz złożyć wniosek w wybranym banku, w którym proponowany jest kredyt dla studenta. Ponadto potrzebny jest dowód, że masz status studenta, więc musisz poprosić w dziekanacie o wystawienie zaświadczenia, że jesteś przyjęty na studia na danej uczelni, bądź też, że bierzesz udział w rekrutacji na wybrany kierunek na danej szkole wyższej.

Spodziewaj się też tego, że bank przed rozpatrzeniem twojego wniosku, sprawdzi czy masz odpowiednią zdolność kredytową. Jeśli nie pracujesz, najczęściej potrzebne ci będzie w takim przypadku poręczenie albo kogoś z rodziny, albo Banku Gospodarstwa Krajowego , ewentualnie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pamiętaj też, że termin, w jakim składasz wniosek o kredyt studencki, również ma znaczenie. Wniosek powinieneś więc złożyć w wybranym przez siebie banku w terminie od 15 lipca do 20 października. Dokument ten znajdziesz na stronie instytucji bankowej, bądź też bezpośrednio w placówce.

Kredyt studencki na mieszkanie i nie tylko

Mało który student może pozwolić sobie na kredyt hipoteczny. Kredyt studencki na mieszkanie to tylko jedna z możliwości, jaką daje finansowanie osób uczących się na wyższych uczelniach. Tak naprawdę kredyt studencki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Co prawda najczęściej uzyskane środki wydaje się na bieżące potrzeby związane na przykład z wynajmowaniem pokoju w akademiku, koniecznością kupowania żywności, czy pomocy do nauki.

Niemniej w związku z tym, że co miesiąc otrzymujesz kwotę na konto rzędu od czterystu do nawet tysiąca złotych, możesz samodzielnie zaplanować, na co przeznaczysz środki. Możesz więc uzyskane finansowanie zainwestować, między innymi we własne m. Innym pomysłem może być wpłata pieniędzy na konto oszczędnościowe, czy inwestowanie na giełdzie. W ten sposób jest wielka szansa na to, że pomnożysz posiadany kapitał i spłata kredytu dla studenta będzie czystą formalnością. Pamiętaj, że uzyskany kredyt studencki możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Umorzenie kredytu studenckiego

Myślisz kredyt studencki – umorzenie, czy jest możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej. Co prawda całej pożyczonej kwoty nie da się umorzyć, ale nawet jeśli nie będziesz musiał spłacać połowy to też jest to powód do zadowolenia. To, jak dużo uda się umorzyć, będzie zależeć od twoich wyników w nauce.

Jaką kwotę można umorzyć?

    • 50% – jeśli znalazłeś się w grupie do 1% najlepszych (dotyczy to zarówno absolwentów, jak i doktorantów);
    • 30% – jeśli uzyskałeś wyniki w nauce, które pozwalają ci się znaleźć w gronie najlepszych w przedziale od 1 do 5% (dotyczy absolwentów i doktorantów);
    • 20% – jeśli twoje wyniki w nauce pozwalają ci się znaleźć w najlepszym gronie od 5,01 do 10% (zarówno absolwenci, jak i doktoranci.

Ponadto, jeśli ukończyłeś studia we wcześniejszych latach, wciąż możesz umorzyć kredyt studencki w 20%. Wystarczy, że znajdziesz się w gronie 5% najlepszych absolwentów, bądź doktorantów na roku, w którym zakończyłeś edukację na danej wyższej uczelni.

Jak wygląda proces spłaty kredytu dla studenta?

Spłata kredytu studenckiego to z pewnością ten zakres informacji, który interesuje cię najbardziej. Otóż, jeśli skończysz studia, kredyt dla studenta zaczynasz spłacać dwa lata po otrzymaniu dyplomu. W przypadku gdy nie ukończysz studiów, spłatę zobowiązania rozpoczynasz od kolejnego miesiąca po terminie, na jaki przypada przedstawienie ważnej legitymacji, będącej dowodem na to, że dalej się studiuje. Jeżeli takie rozwiązanie ci nie odpowiada i masz możliwość uregulowania całej kwoty wcześniej, to nic nie stoi na przeszkodzie, by tak nie postąpić.

Kredyt studencki – czy warto?

Na to pytanie sam musisz sobie odpowiedzieć. Alternatywą może się okazać pożyczka dla młodych. Jednak jeśli chcesz się jak najszybciej usamodzielnić, rozwinąć skrzydła poprzez uczestniczenie w kursach poszerzających twoje umiejętności w różnych dziedzinach, to jest to niewątpliwie szansa, jaką warto wykorzystać. Tym bardziej, jeśli nauka nie sprawia ci większych problemów. Decyzja należy do ciebie.