Strona główna » Przydatne informacje » Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej. Czy warto?

Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej. Czy warto?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który firmy pożyczkowe i banki oferują osobom nie radzącym sobie z zaciągniętymi zobowiązaniami. Kredyt ten zmienia kilka pożyczek zaciągniętych w różnych miejscach w jedną. Firmy pożyczkowe i banki oferują niższą ratę i korzystniejszy termin spłaty należności. Nie istnieje jednak kredyt konsolidacyjny ze złą historią kredytową. Ratunkiem może okazać się pożyczka oddłużeniowa.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny to pożyczka z przeznaczeniem na spłatę innych zobowiązań. Jest to jeden ze sposobów na wyjście z zadłużenia, które nadmiernie obciąża budżet pożyczkobiorcy. Wysokość takiego kredytu jest uzależniona od zdolności kredytowej konsumenta. Kredyt konsolidacyjny można zaciągnąć zarówno w banku jak i w firmie pożyczkowej.

Połączyć w kredycie konsolidacyjnym można między innymi:

 • pożyczki ratalne,
 • chwilówki,
 • dług z karty kredytowej,
 • pożyczkę gotówkową,
 • pożyczkę samochodową,
 • kredyt mieszkaniowy.

Konsument, który rozważa zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, powinien zwrócić uwagę m.in. na:

 • okres kredytowania – powinien być zoptymalizowany. Warto pamiętać, że im dłuższy będzie okres spłaty, tym więcej klient zapłaci. Z drugiej strony raty będą mniejszym obciążeniem i mogą pomóc w zwiększeniu komfortu życia,
 • maksymalna kwota kredytu – będzie uzależniona od sytuacji konsumenta. Dodatkowo należy zdecydować, jakie kredyty chce się wziąć pod konsolidację. W niektórych przypadkach konsolidacja może być nieopłacalna – w przypadku kredytów z preferencyjną lub obniżoną ratą. Następnie należy zwrócić uwagę na harmonogram spłaty i wyliczyć jak wysoka będzie cała pożyczka konsolidacyjna,
 • prowizja od kredytu – w każdej firmie może to być inny koszt. Prowizja będzie też zależała od sytuacji finansowej konsumenta, jego zdolności kredytowej, ale też od wysokości zaciąganego zobowiązania,
 • konsekwencje wynikające z opóźnień w spłacie – na ten punkt konsumenci powinni zwracać szczególną uwagę zaciągając jakąkolwiek pożyczkę. Opóźnienia w spłacie pożyczki mogą przyczynić się do pogłębienia zadłużenia, dlatego nie warto zapominać o terminowych spłatach,
 • zabezpieczenia pożyczki – najlepsze warunki kredytowania można otrzymać jeśli kredyt zostanie zabezpieczony np. samochodem lub hipoteką.

Decyzja o konsolidacji kredytów może stanowić korzyść dla konsumentów. Celem kredytu konsolidacyjnego jest odciążenie budżetu domowego. Jednak przed podpisaniem umowy pożyczki należy zapoznać się z warunkami umowy. Być może korzystniejsze okaże się obniżenie rat niektórych pożyczek?

Kredyt konsolidacyjny bez zdolnosci kredytowej. Czy można taki dostać?

Osoby zadłużone, które nie mogą sobie poradzić z pożyczkami, powinny poinformować firmę pożyczkową lub bank o tym, zanim pojawią się kłopoty w spłacie. Kredyt bez BIK nie istnieje – firmy pożyczkowe sprawdzają jaką zdolność kredytową posiada osoba wnioskująca o pożyczkę. Wpis do bazy dłużników jest dla takiej firmy informacją, że klient nie jest wiarygodny. Ostatnią deską ratunku może okazać się pożyczka w firmie pozabankowej, która nie wymaga tak dobrej historii kredytowej jak banki.

Nie ma firmy pożyczkowej, która by nie sprawdziła sytuacji wnioskującego w Biurze Informacji Kredytowej i w bazach dłużników. Istnieją natomiast firmy oferujące pożyczkę pomimo złej sytuacji. Jeśli klientowi odmówiono pożyczki konsolidacyjnej, może skorzystać z pożyczki oddłużeniowej. Instytucje pozabankowe wymagały zabezpieczenia:

 • zastaw ruchomości – samochód, motocykl czy np. maszyna będąca częścią wyposażenia firmy,
 • zastaw nieruchomości – pożyczka lub kredyt hipoteczny pod zastaw domu, mieszkania czy ziemi należącej do konsumenta,
 • pożyczka z gwarantem – istnieje możliwość znalezienia gwaranta z dobrą historią kredytową który zobowiązuje się spłacić pożyczkę, gdy dłużnik przestanie ją spłacać.

Pożyczkę oddłużeniową można zaciągnąć na okres od 6 do nawet 144 miesięcy (w zależności od oferty konkretnych firm). Wysokość pożyczki będzie zależała od wysokości długu, ale i od wartości zabezpieczenia.

Konsolidacja kredytów bez zaświadczeń o zarobkach – wady i zalety

Kredyt konsolidacyjny i pożyczka oddłużeniowa posiadają jedną ważną zaletę – kilka różnych długów przekształcają w jeden. Pozwala to na przeorganizowanie domowego budżetu i zaoszczędzenie pieniędzy, które mogą zostać przeznaczone na inne potrzeby.

Zalety równoważą jednak wady. Najważniejszym minusem pożyczek konsolidacyjnych jest ich cena. Kredyt konsolidacyjny i pożyczka oddłużeniowa to oddzielna pożyczka, wyższa niż zaciągane do tej pory zobowiązania. Dlatego trzeba bardzo uważnie sprawdzić różne oferty i przyjrzeć się realnym cenom za konkretne kwoty.

Inną wadą jest fakt, iż pożyczka konsolidacyjna to bardzo często produkty sprzedawane na dowolny cel. Pożyczkodawca nie będzie dochodził na co zostały przeznaczone pieniądze. Tutaj bardzo ważne jest zachowanie samokontroli. Jeśli pożyczka zostanie spożytkowana na inne wydatki, przyczyni się do pogłębienia długów konsumenta.