Strona główna » Przydatne informacje » Jaki kredyt na samochód wybrać?

Jaki kredyt na samochód wybrać?

Kredyt na samochód to zawsze obciążenie dla budżetu. Niezależnie od tego, czy wybierasz kredyt na samochód używany, czy kredyt na nowy samochód, zależy ci na tym, by jego spłata nie była dla ciebie olbrzymim wyzwaniem. Sprawdź, jakie są możliwości, a także co sugeruje kredyt na samochód kalkulator. Kiedy będziesz mieć pełne rozeznanie w tym jaki kredyt na samochód wybrać, podjecie ostatecznej decyzji nie będzie dla ciebie problematyczne.

Kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy?

Jeśli interesuje cię zakup używanego auta, weź pod uwagę kredyt na samochód w postaci kredytu gotówkowego. Możesz też sfinalizować zakup pojazdu, korzystając z limitu debetowego w koncie. Taka opcja może być właściwa, jeśli kredyt na samochód używany nie musi być duży. W przeciwnym razie najlepiej kupić samochód na kredyt, czyli wybrać finansowanie na zakup auta.

Decydując się na kredyt na samochód, możesz liczyć na niższe oprocentowanie, a co za tym idzie, na bardziej przystępne raty. Ponadto banki, które proponują kredyt samochodowy, rozkładają spłatę takie zobowiązania na dość długi termin, czyli nawet na 10 lat. W przypadku zaś kredytu gotówkowego nie zawsze możesz tak długo spłacać zaciągnięte zobowiązanie.

Kredyt na samochód – kalkulator to niezbędna pomoc

Kredyt na samochód to dobry wybór, niezależnie czy interesuje cię kredyt na samochód używany, czy kredyt na nowy samochód. Zanim jednak się zdecydujesz, sprawdź swoje możliwości za pomocą kalkulatora kredytów. Dzięki porównywarce bardzo szybko znajdziesz ofertę, która będzie dla ciebie korzystna, a przy okazji dowiesz się, jakie oferty banków warto rozważyć.

Jednak nie tylko kalkulator może być pomocny. Równie istotna będzie wysokość RRSO, to, w jaki sposób bank się zabezpiecza, udzielając takiego kredytu, a także pomocne mogą być najnowsze rankingi, dzięki którym możesz się na przykład dowiedzieć jaki jest najtańszy kredyt na samochód. Analizując dostępne oferty, sprawdź, czy jest to kredyt na samochód bez wkładu własnego, a także jakiego rodzaju ubezpieczenia są doliczane do wartości kredytu.

Jaki kredyt na auto?

Jeśli znajdziesz w sieci kalkulator kredytu samochodowego, może się okazać, że najbardziej atrakcyjne propozycje aktualnie zaoferują pewne konkretne banki. Niezależnie od rodzaju kredytu i bez względu na to, czy chcesz wziąć kredyt na samochód używany, czy kredyt na nowy samochód, zauważysz, że możesz się ubiegać o mniejsze, jak i o większe kwoty i za każdym razem oprocentowanie będzie się utrzymywać na dość niskim poziomie (RRSO 10,76%, maksymalne 12,31%).

Parametry kredytów na samochód

  • kredyt zaciągasz na 60 miesięcy,
  • spłacasz równe raty,
  • minimalny okres spłaty to trzy miesiące,
  • musisz spłacić zaciągnięte zobowiązanie w terminie maksymalnie pięciu lat.

Kredyt na samochód używany bez zaświadczeń

Kredyt na samochód używany bez zaświadczeń to najczęściej preferowana oferta. Tym bardziej, jeśli jest to również kredyt bez BIK i KRD. Nie zawsze jednak zdarza się, że kredyt na samochód, który możesz otrzymać na oświadczenie, będzie również łatwiej otrzymać, jeśli masz złą historię kredytową. Najczęściej o takie kredyty możesz ubiegać się w instytucjach pozabankowych, jednak wówczas musisz liczyć się z tym, że całkowity koszt kredytu będzie o wiele wyższy.

Jeśli zaś chodzi o kredyt na samochód używany, kiedy interesuje cię finansowanie bez zaświadczeń, to zwykle honorowany jest wówczas każdy dochód. Możesz podać, że twoim źródłem dochodu jest praca na umowę o pracę, o dzieło, umowa zlecenie. Akceptowany jest też zwykle inny dochód, na przykład z tytułu otrzymywanych alimentów, wypłacanego stypendium, z wynajmu, czy działalności rolniczej. Niezależnie od tego, jakie jest twoje źródło przychodu, gdy wybierasz kredyt bez zaświadczeń, twoja deklaracja nie będzie weryfikowana w BIK.

Kredyt na samochód bez wkładu własnego

Jeśli chcesz wziąć kredyt na samochód bez wkładu własnego, przygotuj się na to, że bank zaproponuje ci różne preferowane przez tą instytucję formy zabezpieczenia.

Najczęściej spotykane zabezpieczenia kredytu

  • przewłaszczenie pojazdu (właścicielem auta jest bank do momentu, aż całkowicie nie spłacisz zaciągniętego zobowiązania),
  • zastaw rejestrowy (pojazd zostaje wpisany do rejestru zastawów i do dowodu rejestracyjnego auta – jeśli nie spłacisz kredytu, samochód automatycznie staje się własnością banku, w którym zaciągnąłeś kredyt samochodowy),
  • depozyt karty pojazdu (do momentu aż nie spłacisz kredytu, karta pojazdu jest zdeponowana w banku, co uniemożliwia ci wcześniejszą sprzedaż pojazdu przed uregulowaniem zobowiązania),
  • cesja polisy AC (jeśli zdarzy się, że kredytowany samochód zostanie skradziony, bądź ulegnie wypadkowi, pieniądze z ubezpieczenia otrzyma najpierw bank i zostaną one przeznaczone do spłaty zaciągniętego kredytu),
  • żyrant (bank może też wymagać od ciebie poświadczenia innej osoby, jeśli twoja zdolność kredytowa nie będzie wystarczająca).

Kredyt na samochód – na co zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki kredyt na samochód wziąć, bądź też jaki jest najtańszy kredyt na samochód, zwróć uwagę w pierwszej kolejności na oprocentowanie RRSO. W jego skład wchodzi m.in. ubezpieczenie kredytu, czy prowizja za jego udzielenie.

Zwróć też uwagę na to, czy najbardziej atrakcyjny kredyt na samochód używany nie wiąże się z koniecznością zawierania innych umów z bankiem. Bardzo często jest tak, że jeśli chcesz otrzymać tani kredyt samochodowy, to będzie to możliwe, jeśli założysz konto w wybranym banku, czy zdecydujesz się wykupić polisę na życie, AC, bądź ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Niekiedy trzeba też zapłacić już za sam fakt, że otrzymasz kredyt, czyli poniesiesz tak zwaną opłatę przygotowawczą.

Sprawdź też, czy spłacając kredyt na samochód używany możesz odroczyć regulowanie zobowiązania, na przykład raz w roku.