Strona główna » Kategoria "Przydatne informacje"

Kredyt w walucie obcej czy w złotówkach?

Wybór nie jest prosty. Wszystko zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej. By otrzymać kredyt w walucie obcej, musimy mieć zdecydowanie większą zdolność, czyli wykazać większe miesięczne dochody. Ten rodzaj zadłużenia wiąże się też z ryzykiem walutowym, co może skutkować dość dużymi wahaniami wysokości poszczególnych rat kredytów. Kredyt w złotówkach jest bardziej dostępny, ale zdecydowanie droższy. Miesięczna rata może być nawet kilkaset złotych wyższa, aniżeli w przypadku kredytu w walucie obcej. Jeżeli kredyt w walucie przestanie być opłacalny, zawsze można przewalutować go na złotówki, dzięki czemu zyskamy stabilność raty kredytu.
Pamiętajmy, że większość banków pozwala po kilku latach negocjować warunki marży oraz umożliwia przeniesienie kredytu do innego banku. Przed podjęciem takiej decyzji należy wszystko przeliczyć i gruntownie przemyśleć. Może się bowiem okazać, że opłaty manipulacyjne drastycznie zakłócą opłacalność całej operacji.

Kredyt bez BIK-u

Kredyty bez BIK-u, zwane chwilówkami, to takie kredyty, których udzielenie nie wiąże się ze sprawdzeniem klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Decydują się na nie osoby, które w przeszłości miały problemy ze spłacaniem zobowiązań, a w obecnie potrzebują wsparcia finansowego. Są to także pożyczki dla tych, którzy nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia kredytu, poręczyciela lub nie są w stanie przedstawić wiarygodnego i stałego źródła dochodu.

Jaki jest najtańszy kredyt hipoteczny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W zasadzie wszystko zależy od banku – od tego, jaką prowizję pobiera, jaką marżę narzuca oraz od wszystkich kosztów okołokredytowych, czyli ubezpieczeń. Możemy wybierać pomiędzy kredytami walutowymi a złotówkowymi. Relatywnie, kredyty walutowe są tańsze, ale aby otrzymać taki kredyt, trzeba wykazać dość wysoką zdolność kredytową. Co więcej, kredyty walutowe wiążą się z ryzykiem zmiany kursu na wyższy, co w rezultacie skutkuje wzrostem miesięcznej raty.
Alternatywę stanowią kredyty w polskiej walucie. Są bardziej dostępne, ale też dużo droższe. Dla małżeństw państwo przewiduje dodatkowe profity. W ramach programu „Rodzina na Swoim” oferuje kredytobiorcom spłacanie połowy odsetek przez pierwszych osiem lat spłaty kredytu mieszkaniowego.